První zelená produktová řada na světě

Stannol je celosvětově prvním výrobcem v oblasti pájecí techniky, který nabízí kompletní ekologický sortiment: greenconnect.

V minulosti existovala pouze dvě kritéria pro nákup cínu: kvalita a cena. Vzhledem k silné poptávce po surovinách můžeme najít nehumánní pracovní a životní podmínky téměř ve všech těžebních oblastech. Životní prostředí vážně trpí nekontrolovanou a částečně nelegální těžbou surovin. Již v roce 2014 jsme ve spolupráci se společností Fairlötet e.V. uvedli na trh pájecí drát, který se vyrábí v rozvojových zemích, aniž bychom využívali lidi nebo ničili životní prostředí.
 

Historie programu Greenconect

Po velkém úspěchu tohoto produktu jsme v roce 2016 zašli ještě o krok dále a zahájili projekt FAIRTIN. Pro tento projekt používáme výhradně cín od dodavatelů, kteří za prvé chrání životní prostředí, za druhé plní svou společenskou odpovědnost za zaměstnance a zúčastněné lidi a za třetí jednají transparentně – nad rámec zákonného minima. Tímto způsobem umožňujeme našim zákazníkům jít ještě o krok dále směrem k udržitelné a ekologické výrobě.
Skutečnost, že od nás nyní nakupuje několik velkých a známých průmyslových společností výrobky, které jsou opatřeny značkou Fairtin, nám potvrzuje, že naše orientace směrem k udržitelnosti je správná.

Abychom v budoucnu nabídli komplexní a udržitelné produktové portfolio, začali jsme dodávat několik produktů, které byly poprvé představeny na Productronica 2019 v Mnichově, předním světovém veletrhu pro vývoj a výrobu elektroniky.

To zahrnuje tavidlo, v němž je předchozí hlavní složka isopropanol (IPA) nahrazena bioethanolem. Bioethanol je složen z obnovitelných surovin, jako je sláma, a může být zcela vyroben bez fosilních paliv fermentačním procesem, což vede k výrazně lepší rovnováze CO₂. Rozsáhlé testy prokázaly, že výměna 1:1 je možná bez změny parametrů procesu.
Požadavky na ekologii se nyní uplatňují i  u pájecích past Stannol. Pájecí pasta se skládá z 90 % pájecího kovového prášku, který je z velké části vyroben z cínu. Díky spolupráci s dodavatelem pájecího prášku je Stannol od listopadu 2019 také schopen nabídnout pájecí pastu s označením Fairtin.

  

Čtyři druhy výrobků Greenconnect

Nová řada výrobků Green Connect zahrnuje tyto čtyři druhy:
 
Vysoké požadavky na kvalitu kladené na naše vlastní výrobky jsou zárukou, že všechny materiály mohou být použity ve výrobním procesu bez nové nákladné kvalifikace, což umožňuje našim zákazníkům poskytovat transparentní informace o použitém pájecím materiálu.
 

„Pokud jde o téma používání plastů, zeptali jsme se také sami sebe: Co můžeme jako společnost udělat, abychom minimalizovali náš dopad? A odpověď byla nalezena nedávno: Ve střednědobém horizontu se plánuje použití 100 % recyklovaných plastových cívek pro pájecí dráty.“
(Marco Dörr, generální ředitel společnosti Stannol GmbH & Co. KG)

Pájecí dráty

Kristall 611 FAIR je halogeny aktivovaný pájecí drát se širokým procesním oknem. Redukované dávkování tavidla v kombinaci s vynikajícími smáčecími vlastnostmi na špatně pájených površích jsou hlavním benefitem tohoto nového výrobku.

Přednosti výrobku:
 • Slitiny jsou vyrobeny z kovů Fairtin
 • Velmi nízký rozstřik tavidla
 • Pouze lehce zbarvená rezidua
 • Rychlé pájení
 • Zbytky netřeba čistit
 • Chemicky modifikovaná pryskyřice, která snižuje zdravotní rizika oproti používání tavidla na bázi kalafuny.
 • Mírný zápach

Oblasti použití

Tento výrobek je určen pro ruční přepracování a automatické pájení a umožňuje splnění různých výrobních potřeb v moderní výrobě elektroniky. Tavidlo vyhovuje normě J-STD-004B a je klasifikován jako tavidlo REM1.
 

Tavidla

Aktivované tavidlo EF350 BIO bez halidů zaručuje vynikající smáčení na různých površích (např. OSP, Ni/Au, HAL, chem. Sn a chem. Ag). Použitím obnovitelných zdrojů můžeme dosáhnout lepší ekologické rovnováhy s trvale vysokou kvalitou.
 
Přednosti výrobku
 
 • 70% úspora CO2 na litr (ve srovnání s běžnými tavidly)
 • Univerzálně použitelné
 • Vysoký obsah pevných látek – rychlé smáčení
 • No-clean klasifikace
 • Elektricky bezpečná rezidua
 • Vynikající smáčení

Oblasti použití

EF350 BIO je tavidlo pro velmi širokou škálu aplikací. Lze ho používat univerzálně a to jak pro pájení vlnou, tak pro selektivní pájení. EF350 BIO je vhodné pro použití v postřikovacích fluxerech; aplikace pěnovým fluxerem je rovněž možná. Díky své velmi dobré aktivitě může být BIO tavidlo EF350 také použito pro selektivní pájení.

Pájecí pasty

Pájecí pasta SP2200 FAIR byla vyvinuta pro velkoobjemovou výrobu bezolovnatých SMD elektronických sestav. Obsahuje vysoce aktivní tavidlo L0 No-Clean. Svým speciálním složením pro vynikající smáčení splňuje požadavky na smáčení povrchů, které se dnes vyskytují v každé sériové výrobě. Nepatrné množství zbytků po přetečení je jasné, průhledné, elektricky bezpečné a není třeba je odstraňovat.

Přednosti výrobku
 
 • Pájecí prášek pochází z naší série Fairtin (www.fairtin.de)
 • Fairtin mohou dodávat pouze výrobci kovových prášků, kteří se zavázali k dodržování ekologie.
 • Dlouhá doba otevření od tisku do osazení
 • Vhodná i pro použití bez dusíkové atmosféry

Oblasti použití

Tisk pasty: Pájecí pasta SP2200 FAIR byla vyvinuta pro tisk přes šablony. S velikostí částic 3 (25-45μm) a 4 (20-38μm) slitin TSC405, TSC305 a TSC0307 lze pájecí pastu SP2200 FAIR použít ve všech otevřených a uzavřených tiskových systémech.
 

Tyčové pájky

Slitiny FAIRTIN jsou vyrobeny pouze z cínu od výrobců, kteří věnují zvláštní pozornost ochraně životního prostředí, dodržují vnitrostátní a mezinárodní zákony a plní svou společenskou odpovědnost při těžbě a zpracování rudy.

Přednosti výrobků
 
 • Cín používaný v našich slitinách splňuje platné současné normy a kvalitu, proto Fairtin nemusí být znovu kvalifikován
 • Jako důkaz, že používáte náš výrobek Fairtin, obdržíte v dodávce certifikát.

Oblasti použití

Při přechodu ze standardních slitin bez olova na slitiny Fairtin zůstávají všechna stávající nastavení stejná!
 
zdroj: Stannol web